Przegląd samochodu skierowanego przez policję

Przegląd samochodu skierowanego przez policję

Systematyczne badania techniczne samochodu to obowiązek każdego kierowcy. Właściciele pojazdów muszą pamiętać o terminach przeglądów i odpowiednio dbać o swoje auta. Jednak czasem może się tak zdarzyć, że mimo iż samochód posiada aktualny przegląd, kieruje się go na dodatkowe badania. Istnieje kilka przyczyn takiej, ale przeważnie samochody kierowane są na dodatkowe przeglądy przez policję. Na czym polega przegląd samochodu skierowanego przez policję? Oto kilka cennych informacji!

Dodatkowy przegląd – przyczyny

Kiedy policja kieruje nas na dodatkowy przegląd? Najczęściej zdarza się to podczas kontroli drogowej, gdy funkcjonariusze zauważają niepokojące uszczerbki w ogólnym stanie pojazdu. Policja zatrzymuje wtedy dowód rejestracyjny i nakazuje kierowcy zabranie auta na badanie techniczne. Przyczyny skierowania na przegląd bywają bardzo różne. Chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo na drodze. Jeśli więc samochód ma niesprawne oświetlenie, zły stan karoserii, zbyt głośny wydech lub ogumienie pojazdu jest nieodpowiednie, policja ma prawo skierować na taki pojazd na dodatkowy przegląd.

Innym przykładem jest kolizja lub wypadek drogowy, w wyniku którego samochód zostaje uszkodzony. Jeśli poniesione uszczerbki są istotne lub stwarzające zagrożenie, policja ma obowiązek zabrać dowód rejestracyjny i wysłać kierowcę na przegląd. W praktyce wygląda to tak, że już nawet stłuczony reflektor staje się podstawą do ponownego przeglądu. Jeśli samochód posiada instalację LPG, funkcjonariusze bezzwłocznie skierują go na badanie kontrolne.

Na czym polega przegląd samochodu skierowanego przez policję?

Zabranie przez policję dowodu rejestracyjnego skutkuje brakiem możliwości prowadzenia samochodu. W związku z tym musimy skorzystać z pomocy lawety, która przetransportuje samochód do wybranego punktu kontroli. Najlepiej od razu przewieść taki samochód do warsztatu, który posiada stację kontroli pojazdów. Dzięki temu zaraz po naprawie, samochód może przejść badanie techniczne.

Po pozytywnym przejściu badania, możemy się udać do wydziału komunikacji, gdzie zwrócą nam dowód rejestracyjny. Dopiero po odebraniu dowodu, mamy prawo swobodnego poruszania się pojazdem na drodze. Należy też pamiętać, że dodatkowy przegląd samochodu skierowanego przez policję, nie anuluje daty kolejnego, wcześniej ustalonego przeglądu. Dodatkowe badanie techniczne nie przedłuża ważności przeglądu!

SKP Wola Media