Przegląd samochodów sprowadzonych zza granicy

Przegląd samochodów sprowadzonych zza granicy

Sprowadzanie samochodów z zza granicy jest dla Polaków bardzo atrakcyjnym sposobem na zdobycie nowego samochodu w bardzo okazyjnej cenie. Coraz więcej rodaków decyduje się właśnie na taki zakup. Jednak kupując pojazd zza granicy musimy się liczyć z obowiązkiem załatwienia wielu formalności. Jednym z ważnych obowiązków jest na przykład przegląd samochodów sprowadzonych zza granicy. Na czym polega? Zanim kupisz, koniecznie poznaj zasady!

Przegląd samochodów sprowadzonych zza granicy – wymagane dokumenty

Zanim udasz się na przegląd, musisz upewnić się, że posiadasz wymagane dokumenty. Wszystko zależy tu od tego, gdzie samochód był kupiony. Jeśli sprowadziłeś/sprowadziłaś go z jednego z krajów Unii Europejskiej, wystarczy mieć jego dowód rejestracyjny z kraju pierwszej rejestracji. Oczywiście numery tablicy rejestracyjnej muszą się zgadzać z dokumentami.

W przypadku samochodów sprowadzanych spoza Unii Europejskiej niezbędna będzie tymczasowa rejestracja takiego pojazdu.

Gdzie wykonać przegląd samochodów sprowadzonych zza granicy?

Warto pamiętać, że nie wszystkie stacje kontroli pojazdów mają odpowiednie uprawienia do wykonania przeglądu auta kupionego poza granicami naszego kraju. Stacje posiadające takie uprawienia są zazwyczaj oznaczone literą „d”. Taka stacja kontroli może więc zrealizować przegląd samochodu rejestrowanego pierwszy raz zza granicami Polski.

Przegląd samochodu kupionego zza granicą – przebieg kontroli

Kontrola auta sprowadzonego zza granicy nie różni się niczym innym od standardowej kontroli samochodów zakupionych na terenie naszego kraju. Sprawdzana jest więc identyfikacja samochodu oraz zgodność numeru VIN. Specjaliści oceniają także stan wszystkich podzespołów i układów oraz kontrolują obecność dodatkowego wyposażenia. Stan samochodu ma być podporządkowany zasadom bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Fachowcy sprawdzają także pasy bezpieczeństwa, ogumienie samochodu, oświetlenie, a także silnik, nadwozie oraz układ kierowniczy, hamulcowy i wydechowy. Pojazd musi być też wyposażony w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę.

W przypadku wykrycia usterek, które mogą być drobne, istotne lub stwarzające zagrożenie, właściciel musi je jak najszybciej usunąć i oddać pojazd do ponownej kontroli.

Przegląd nie trwa długo. Zazwyczaj jest to około pół godziny – w zależności od ilości samochodów. Zawsze warto jest umówić się z fachowcami na konkretny dzień i godzinę, aby zaoszczędzić czas.

SKP Wola Media