Przegląd przyczepy Warszawa Wola

Przegląd przyczepy

Wchodząc w posiadanie każdego typu pojazdu, jego właściciel musi być świadomy ciążących na nim obowiązków. Są one między innymi związane z regularnym przeprowadzaniem odpowiednich badań technicznych takiego pojazdu. Dotyczy to również wszelkiego typu przyczep, z których tak często korzystamy. Warto zatem z odpowiednim wyprzedzeniem dowiedzieć się, kiedy należy wykonać taki przegląd oraz jakie elementy przyczepy będą podczas niego sprawdzane. Oto garść najistotniejszych informacji na ten temat.

Dlaczego należy wykonywać przeglądy przyczep?

Przyczepa jest przez nas wykorzystywana na bardzo różne sposoby, ale nie da się ukryć, że w wielu przypadkach jest niezwykle pomocnym narzędziem. To właśnie dzięki niej, możemy swobodnie przewozić na większe czy mniejsze odległości najróżniejsze ładunki. Czasem są to meble, innym razem materiały budowlane, a często także mniejsze pojazdy, takie jak motocykle lub quady. Nie można również zapominać o przyczepach rolniczych, które pozwalają ich właścicielom na przykład transportować plony ich ciężkiej pracy.

W każdym z tych przypadków, musimy jednak mieć świadomość tego, iż przyczepa stanowi odrębny pojazd, posiadający swój własny dowód rejestracyjny. To, że jest ona ciągnięta przez inny pojazd, nie oznacza, że nie musi spełniać pewnych warunków, dotyczących jej stanu technicznego, które pozwalają się jej bezpiecznie poruszać po drogach. Na przyczepach często przewozimy bardzo ciężkie ładunki, dlatego musimy mieć pewność, że są one sprawne i posiadają aktualne badania techniczne.

Przegląd przyczepy – co jest sprawdzane?

Jak w przypadku każdego rodzaju pojazdu, jednym z najważniejszych punktów badania technicznego jest sprawdzenie hamulców przyczepy. Jest to niezwykle istotne dla zachowaniu maksimum bezpieczeństwa na drodze. Dlatego też, sprawne działanie hamulców jest na szczycie listy elementów podlegających kontroli w takim przypadku.

Oprócz tego, konieczne jest skontrolowanie stanu instalacji elektrycznej w przyczepie. Chodzi tutaj o wszystkie przewody, dzięki którym jest ona połączona w pewien sposób w pojazdem, przez który jest ciągnięta. Bardzo ważne jest też sprawnie działające oświetlenie, dzięki któremu przyczepa może bezpiecznie poruszać się po drogach, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Specjaliści badający stan techniczny przyczepy, z pewnością skontrolują także jej szczelność oraz działanie wszelkich zatrzasków. Nie bez znaczenie jest także podwozie, które nie może być zanadto skorodowane. Oczywiście, przegląd przyczepy będzie obejmował też sprawdzenie stanu jej ogumienia.

Czy wszystkie przyczepy muszą przechodzić przegląd?

Jak się okazuje, nie każdy właściciel przyczepy musi się martwić jej regularnym przeglądem. Z tego obowiązku są bowiem zwolnione osoby, które posiadają przyczepę lekką, o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg. Każdy inny pojazd tego typu, musi już przechodzić badania techniczne. Przeglądy przyczep powinny być przeprowadzane tak często, jak badania okresowe pojazdów, do których zostały one przystosowane.

SKP Wola Media