Pojazdy uprzywilejowane mają szczególny status na naszych drogach, zwłaszcza gdy uczestniczą we wszelkiego typu akcjach, na przykład ratowniczych. Karetki, wozy strażackie, radiowozy, ale także samochody przewożące osoby pełniące ważne funkcje w państwie – to tylko przykłady pojazdów uprzywilejowanych, które w razie potrzeby, po zastosowaniu odpowiednich sygnałów dźwiękowych i świetlnych, mają szczególne prawa na drogach. W związku z tym, powinny się one również wyróżniać doskonałą sprawnością techniczną, przechodząc regularne przeglądy.
Przegląd pojazdów uprzywilejowanych – kiedy i gdzie?
Osoby lub instytucje będące właścicielami pojazdów uprzywilejowanych, powinny trzymać pieczę nad tym, aby zawsze znajdowały się one w doskonałej kondycji. Dlatego też, badanie techniczne takiego pojazdu musi być przeprowadzane zawsze, gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczącego jego prawidłowego działania. Nawet jednak, gdy nie pojawią się żadne większe usterki, każdy pojazd uprzywilejowany musi przejść okresowy przegląd, który jest wykonywany raz do roku.
Biorąc pod uwagę to, iż pojazdy uprzywilejowane spełniają szczególną rolę, ich przegląd powinien być wykonany ze szczególną precyzją, przez osoby z odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem. Takie profesjonalne badanie techniczne pojazdów uprzywilejowanych przeprowadzają zatem wybrane stacje kontroli pojazdów oraz jednostki resortowe.
Przegląd pojazdów uprzywilejowanych – jak przebiega?
Podobnie jak w przypadku każdego innego samochodu, który jest dopuszczany do ruchu, również pojazdy uprzywilejowane muszą przejść dokładny przegląd. W jego trakcie, bardzo skrupulatnie sprawdzany jest stan poszczególnych układów i podzespołów, z których się składa, a także jego dodatkowe wyposażenie. Diagności kontrolują kondycję układu hamulcowego i kierowniczego, jak również stan zawieszenia, nadwozia oraz ogumienia takiego samochodu.
W związku ze szczególnym przeznaczeniem takich samochodów, w czasie wykonywania badania technicznego, bardzo skrupulatnie sprawdzane jest również poprawne działania szeroko pojętego oświetlenia oraz sygnalizacji dźwiękowej. Chodzi tutaj zarówno o kierunkowskazy i światła drogowe, jak i światła błyskowe, które wraz z sygnałami dźwiękowymi są dla innych użytkowników dróg jasnym wyznacznikiem tego, iż pojazd ten jest uprzywilejowany.
Przegląd pojazdów uprzywilejowanych – nie tylko raz w roku
O szczególnym znaczeniu pojazdów uprzywilejowanych poruszających się po naszych drogach, muszą pamiętać nie tylko sami diagności, ale również ich właściciele oraz kierowcy. Okresowe badania techniczne to w ich przypadku oczywiście podstawa, jednak nie oznacza to, że przegląd takiego samochodu powinien się odbywać tylko raz do roku. Musimy przecież pamiętać, że takie pojazdy są znacznie bardziej narażone na wszelkiego typu uszkodzenia oraz pojawianie się nieprawidłowości w ich działaniu. Dlatego też, już w przypadku pierwszych oznak, iż coś jest nie tak, powinniśmy zgłosić się z tym problemem do specjalistów. Dzięki temu, taki samochód będzie mógł spełniać swoje zadanie, nie stwarzając przy tym niepotrzebnego ryzyka.